Badania penetracyjne spoin PT, złączy spawanych

Skontaktuj się z nami

Badania penetracyjne

Badania penetracyjne spoin to jedna z najstarszych metod badań nieniszczących umożliwiająca szybkie, a zarazem proste wykrywanie nieszczelności i nieciągłości złączy spawanych i materiału. Wykonywane są przeważnie po badaniach wizualnych przeprowadzonych przez wykwalifikowany do tego zespół. Badania penetracyjne spoin polega na wnikaniu cieczy (tzw. penetranta - środek na bazie glikolu lub oleju) o specjalnych parametrach wilgotności, dzięki czemu może wniknąć w głąb wąskich przestrzeni i szczelin. Nadmiar penetranta po pewnym czasie usuwamy zmywaczem. To przygotowuje materiał do użycia wywoływacza, który reaguje z penetrantem i pozwala na ujawnienie i wywołanie niezgodności na powierzchni. Oczywiście przed rozpoczęciem każdego badania penetracyjnego element badany musi być dokładnie oczyszczony i wysuszony. Badanie możemy przeprowadzić w trakcie wytwarzania i produkcji detalu jak również po jego wykorzystaniu. Badania penetracyjne to badania powierzchniowe, więc ich wynik jest uzależniony od warunków środowiskowych, dlatego ważne jest rzetelne przygotowanie i profesjonalne przeprowadzenie badania.

Zastosowanie badań penetracyjnych

Badania penetracyjne są powszechnie stosowane w praktyce przemysłowej. Metoda ma swoje zastosowanie we wszelkich materiałach nieporowatych tj.: stopy lekkie, stal, stal węglowa i austenityczna, żeliwa i staliwa, ceramika, metale ferromagnetyczne, stopy aluminium i miedzi. Badania penetracyjne pomagają wykryć nieciągłości na elementach kutych i odlewanych, połączeniach spawanych i lutowanych, wyrobach walcowanych, spoinach, detali i elementów po obróbce mechanicznej oraz innych elementów, które nie są mocno porowate. Wykryć możemy pęknięcia, pęknięcia zmęczeniowe w trakcie eksploatacji, zakucia, wgłębienia, rysy, pęknięcia, przyklejenia i pory oraz wszelkich wad otwartych.

Badania penetracyjne zalety

  • Wykrywanie drobnych nieciągłości i wad już od wielkości ok. 0,001 mm
  • Niski koszt przeprowadzenia badania penetracyjnego
  • Szybki czas wykonywania badania
  • Duża różnorodność materiałów z których może być wykonany badany element
  • Stosowanie badania na elementach o różnych kształtach i gabarytach oraz skomplikowanej geometrii
  • Wysoka skuteczność wykrywania
  • Łatwo dostrzec i zlokalizować nieciągłości, ponieważ są ujawnianie i powiększane na powierzchni
  • Nie wymaga sprzętu wielkich gabarytów, dlatego badanie można sprawnie i szybko przeprowadzić w siedzibie klienta
badania nieniszczące

Metody badania penetracyjnego

Wyróżniamy trzy techniki w zależności od cieczy penetracyjnej jakiej użyjemy: barwna, fluorescencyjna, barwno–fluorescencyjna.

W przypadku metody barwnej stosujemy zestawy do profesjonalnych zastosowań za których pomocą jesteśmy uzyskać bardzo dużą czułość badań. Badania penetracyjne techniką fluorescencyjną polegają na skorzystaniu z barwników, które pod działaniem promieniowania ultrafioletowego uwydatniają wady, które zaczynają być widoczne w ciemniejszym tle, dlatego w celu lepszego wykrywania i obserwacji wyników badań należy zaciemnić stanowisko badawcze.

Połączeniem obu technik jest metoda barwno–fluorescencyjna w której wyniki obserwować możemy zarówno w normalnych warunkach światła widzialnego jak i ultrafioletowego.

Badania penetracyjne - nasze kwalifikacje i cena

Nasza kadra to zespół wysoko doświadczonych i szeroko wykwalifikowanych specjalistów w zakresie badań penetracyjnych i nieniszczących. Na bazie wieloletniego doświadczenia przy mniejszych oraz większych projektach i konstrukcjach wiemy gdzie szukać i jak poradzić sobie w każdych warunkach, aby wyniki badania były wiarygodne i przydatne. Wraz z badaniem dostarczamy wszelkich protokołów i konkretnych dokumentacji wad. Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie. Przygotujemy dostosowaną dla Ciebie wycenę oraz udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania.

Copyright © 2019 plspaw.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone